top of page

CELAL BİNZET

01 - 25 Mayıs 2019

Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü (1971). Değişik okullarda resim öğretmenliği görevi ardından Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nü "Kent ve Plastik Sanatlar" konulu master teziyle bitirdi (1983). Üniversiteye dönüştürüldükten sonra Gazi Üniversitesi'nde lisans tamamlama programına devam etti. Film-Radyo ve Televizyon ile Eğitim Merkezi'nde grafiker olarak bulunduğu süre içinde televizyonun eğitim kuşağı ile ilgili çalışmalar yanında film şeridi, afiş, kitap kapağı resimlemeleri yaptı.


1996-1998 döneminde  Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Geçmişte Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevliliği de yapan sanatçının başta Devlet Resim ve Heykel Sergisi olmak üzere katıldığı çok sayıda grup ve karma sergisi bulunuyor. 2009 yılında Çorum Kent Müzesi kurulması çalışmalarına katıldı.

Resimlerinde ana temayı oluşturan saf doğa görünümleri, geniş boşluklar ve duru bir renk anlayışıyla işlenmiştir.Figüratif bir anlayışla kurgulanan resimlerinde çevre izlenimlerinin payı oldukça çoktur. Yalın renk planlarının egemenliğindeki düzenlemeleri, ayıklanmış doğa elemanlarıyla birlikte kendini duyurur. Resimleri bir tür görsel notlar olarak yorumlanabilir.

Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) kurucu üyelerinden olan Binzet'in yurtdışında İngiltere, Meksika, İsveç, Fransa'daki özel koleksiyonlar ile Türkmenistan Devlet Müzesi'nde üç yapıtı yer almaktadır. Yurtiçinde ise Kültür Bakanlığı, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, Merkez Bankası, Şekerbank, Emlakbank, Vakıfbank, Akbank,Türk-İngiliz Kültür Derneği, Gazi Müzesi ile Çorum Kent Müzesi gibi resmi kurum ve kuruluş ile çok sayıda özel koleksiyonda yapıtları bulunuyor. Bir dönem radyo ve televizyonda kendi alanıyla ilgili programların yapımını da üstlendi.Sanatçının, sanat sorunlarını ele alıp değişik yönleriyle irdelediği çok sayıda inceleme yazısı gazete ve dergilerde yayımlanıyor. "Çirkinliğe ve Karanlığa İnat" adı altında yayımlanmış kitabı bu yazılarından bir bölümünü içerir.

Bu sergi sanatçının 29. kişisel sergisidir.

01- GÜNE BAŞLARKEN
02- KIŞ SONU
03- SABAH IŞIĞI
04-SERİNLİKTE
05- KIRMIZININ YOLU
06-MESTA KOYU
07-SAKIZ'DAN GÖRÜNÜM
08-DÜN GİBİ YENİ
09- İSKELE BOYUNCA
10-KIYIYA BAĞLANMIŞ
11-BOLAMAN'DA KIYI
12- YEŞİL ADA
13-GÖLGEDE
14-MESTA'DA İSKELE
15-BÜK ÖNÜ
16-SABAHIN SONSUZLUĞU
17- KAR YAĞMIŞTI
18- MOR SALINCAK
19-PALAMAR
20-BODRUM'DAN
21-ADAYA KARŞI
22-HEP BİRDEN
23- SABAH BAŞLIYOR
24-BULUTLU GÖRÜNÜM
25- GÖRÜNÜM
26- ŞANTİYEDE GÜNBATIMI
27- SAKIZ'DAN GÖRÜNÜM
28-İSKELEDEYDİ
29- MESTA'DAKİ BALIK LOKANTASI
30- GÜNLERDEN BUGÜN
31-SIĞIRCIKLAR
32-ORDU'LU BALIKÇI
celal binzet 2019 sergi: Fotoğraf Galerisi
bottom of page