CELAL BİNZET

01 - 25 Mayıs 2019

Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü (1971). Değişik okullarda resim öğretmenliği görevi ardından Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nü "Kent ve Plastik Sanatlar" konulu master teziyle bitirdi (1983). Üniversiteye dönüştürüldükten sonra Gazi Üniversitesi'nde lisans tamamlama programına devam etti. Film-Radyo ve Televizyon ile Eğitim Merkezi'nde grafiker olarak bulunduğu süre içinde televizyonun eğitim kuşağı ile ilgili çalışmalar yanında film şeridi, afiş, kitap kapağı resimlemeleri yaptı.


1996-1998 döneminde  Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Geçmişte Gazi Üniversitesi'nde öğretim görevliliği de yapan sanatçının başta Devlet Resim ve Heykel Sergisi olmak üzere katıldığı çok sayıda grup ve karma sergisi bulunuyor. 2009 yılında Çorum Kent Müzesi kurulması çalışmalarına katıldı.

Resimlerinde ana temayı oluşturan saf doğa görünümleri, geniş boşluklar ve duru bir renk anlayışıyla işlenmiştir.Figüratif bir anlayışla kurgulanan resimlerinde çevre izlenimlerinin payı oldukça çoktur. Yalın renk planlarının egemenliğindeki düzenlemeleri, ayıklanmış doğa elemanlarıyla birlikte kendini duyurur. Resimleri bir tür görsel notlar olarak yorumlanabilir.

Çağdaş Sanatlar Vakfı (ÇAĞSAV) kurucu üyelerinden olan Binzet'in yurtdışında İngiltere, Meksika, İsveç, Fransa'daki özel koleksiyonlar ile Türkmenistan Devlet Müzesi'nde üç yapıtı yer almaktadır. Yurtiçinde ise Kültür Bakanlığı, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, Merkez Bankası, Şekerbank, Emlakbank, Vakıfbank, Akbank,Türk-İngiliz Kültür Derneği, Gazi Müzesi ile Çorum Kent Müzesi gibi resmi kurum ve kuruluş ile çok sayıda özel koleksiyonda yapıtları bulunuyor. Bir dönem radyo ve televizyonda kendi alanıyla ilgili programların yapımını da üstlendi.Sanatçının, sanat sorunlarını ele alıp değişik yönleriyle irdelediği çok sayıda inceleme yazısı gazete ve dergilerde yayımlanıyor. "Çirkinliğe ve Karanlığa İnat" adı altında yayımlanmış kitabı bu yazılarından bir bölümünü içerir.

Bu sergi sanatçının 29. kişisel sergisidir.

 

SEVGİ SANAT GALERİSİ

(0312) 441 26 34

©2018 by Sevgi Sanat Galerisi