ZEKİ SERBEST RESİM SERGİSİ

08 - 25 Ocak 2020

1946 yılında Samsun Ladik'te doğdu.İlk, Orta ve İlköğretmen Okulu öğrenimini (Akpınar İlköğretmen Okulu) Ladik'te yaptı. 1968 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nü bitirdi. Mezun olduğu Akpınar İlköğretmen Okulu'na kura ile atandı ve 12 yıl orada, daha sonra İzmir'de iki değişik orta öğretim kurumunda öğretmenlik yaptı ve emekli oldu. Çalışmalarına İzmir'de devam etmektedir. 

B.R.H.D. üyesi olan sanatçı 90 kişisel sergi açtı, 168 yarışmalı ve karma sergilere katıldı. 1990 yılında Esbank Yunus Emre Resim Yarışması'nda ödül aldı. Yapıtları yurtiçi-yurtdışı özel ve resmi koleksiyonlarda yer almaktadır.

SANAT ANLAYIŞIM

Doğayı alıcı bir gözle izlediğimde beni yalnız renk örtüsü ilgilendirir, onun arkasındaki gizlediği esası, özü değil. Objeyi meydana getiren renk ve ışık izlenimlerinin bütünüdür. Dolayısıyla karşımızda renk ve ışığın belirlediği bir doğayı buluruz. 

Klasik tarzda bir mekan perspektifi yerine, renk lekelerini diziyorum bir perspektif varmış gibi yan yana, arka arkaya, bazen de kendi bütünlüğü içinde, eriterek.

Doğanın biçimselliği soyuta daha yakındır. Alışılmış dış görünümleri bozarak, renkleri biçimleri ayıklayıp, daha yalın, daha taze, içimden geldiği gibi yorumlamak amacım doğayı.

Yarı soyut, renkçi, birkaç değişik anlamda yorumladığım doğayı,bir arayış içinde, bizim oralardan izlenimlerle.

 

ZEKİ SERBEST

 

SEVGİ SANAT GALERİSİ

(0312) 441 26 34

©2018 by Sevgi Sanat Galerisi